BestForumSoft
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Time
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
»  Internet employment
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeDum Feb 16, 2014 11:57 am Scris de Narcys96

» Servar de Counter Strike ZOmbie Mod
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeSam Apr 03, 2010 9:48 am Scris de ions

» Incepe sa castigi bani
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeMar Ian 05, 2010 6:45 pm Scris de vodafone03

» www.mafiotul.ro
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeJoi Mai 07, 2009 2:24 pm Scris de adhishor

» Jocul www.mafiotul.ro
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeJoi Mai 07, 2009 2:03 pm Scris de adhishor

» Cele mai noi aparitii a filmelor de comedie
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeMier Feb 18, 2009 10:17 pm Scris de darth vader

» Lista Jocuri web
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeMar Feb 03, 2009 3:56 pm Scris de faraonu

» Baiat de Cartier
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeJoi Ian 22, 2009 9:06 pm Scris de ChuChu

» Poveste de Cartier
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeJoi Ian 22, 2009 9:05 pm Scris de ChuChu

» Baiat de Cartier
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeJoi Ian 22, 2009 9:00 pm Scris de ChuChu

» Poveste de Cartier
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeJoi Ian 22, 2009 8:52 pm Scris de ChuChu

» caut moderator
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeLun Ian 12, 2009 12:21 am Scris de RamseS

» Film preferat
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeLun Ian 12, 2009 12:03 am Scris de RamseS

» BaiatDeCartier
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeSam Ian 10, 2009 9:40 pm Scris de Lawrence

» Post Youtube
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeMier Dec 24, 2008 12:48 am Scris de ElecktroBoy

» Opere Liviu Rebreanu
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeJoi Dec 11, 2008 5:03 pm Scris de razvan05

» Padurea Spanzuratilor Liviu Rebreanu
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeJoi Dec 11, 2008 5:02 pm Scris de razvan05

» Liviu Rebreanu
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeJoi Dec 11, 2008 4:58 pm Scris de razvan05

» Liviu Rebreanu
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeJoi Dec 11, 2008 4:56 pm Scris de razvan05

» Pareri Antivirus
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeSam Dec 06, 2008 12:02 pm Scris de davidutzu

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Top postatori
RamseS (256)
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_lcapAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_voting_barAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_rcap 
ElecktroBoy (73)
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_lcapAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_voting_barAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_rcap 
sebylyka (64)
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_lcapAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_voting_barAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_rcap 
pustiu (29)
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_lcapAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_voting_barAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_rcap 
alkayda (18)
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_lcapAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_voting_barAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_rcap 
davidutzu (18)
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_lcapAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_voting_barAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_rcap 
duDa (13)
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_lcapAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_voting_barAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_rcap 
uzzi (11)
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_lcapAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_voting_barAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_rcap 
alexterro (10)
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_lcapAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_voting_barAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_rcap 
Slayer (7)
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_lcapAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_voting_barAlexandru Lapusneanu -Caracterizare I_vote_rcap 
Parteneri

 

 Alexandru Lapusneanu -Caracterizare

In jos 
AutorMesaj
armando

armando


Mesaje : 2
Data de înscriere : 12/11/2008

Alexandru Lapusneanu -Caracterizare Empty
MesajSubiect: Alexandru Lapusneanu -Caracterizare   Alexandru Lapusneanu -Caracterizare I_icon_minitimeVin Noi 28, 2008 8:36 am

Alexandru Lapusneanul- caracterizare
Opera este organizata in patru capitole, fiecare capitol avand cate un motto, expresie rezumativa care reprezinta o replica a unui personaj: capitolul I „Daca voi nu ma vreti, eu va vreu…”- raspunsul dat boierilor de Alexandru Lapusneanul, capitolul II „Ai sa dai sama, Doamna!”- avertisment dat de o vaduva doamnei Ruxandra, capitolul III „Capul lui Motoc vrem…”-cererea norodului cand se strange la curte, capitolul IV „De ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu…”- amenintarea lui Al.

Alexandru Lapusneanul- caracterizare
Lapusneanul cand isi da seama ca a fost calugarit.Personajele desi sunt in numar mic, sunt bine conturate, cu multe detalii si sunt dispuse in jurul personajului principal Alexandru Lapusneanul.Personajul principal este caracterizat atat direct cat si indirect. Caracterizarea directa este folosita de narator atunci cand ii este facuta descrierea vestimentatiei „ Purta coraoana Paleologilor, si peste dulama poloneza de catifea stacosie, avea cabanita turceasca”, de aseamnea il numeste „tiran”, „bolnav”, „nelinistit”, „nenorocitul domn” .

Alexandru Lapusneanul- caracterizare
El este caracterizat direct de doamna Ruxandra ,,bunul meu domn” sau ,,viteazul meu soţ”, de Mitropolitul Teofan „crud si cumplit este omul acesta” si de Stroici „sangele cel pangarit al unui tiran ca tine”.

Principalul mod de caracterizare ramane insa cel indirect realizat prin faptele sale, limbaj, atitudini, gesturi.
Este hotarat, cu o vointa puternica, nu va renunta la tron pentru nimic „Sa ma intorc?Mai degraba-si va intoarce Dunarea cursul indarapt.” Bun cunoscator al oamenilor, stie ca de s-ar ivi ocazia Motoc l-ar parasi din nou „Lupul parul schimba, dar naravul ba” si ca Veverita ii este „vechi dusman”.

Este impulsiv si violent prin limbaj si gesturi insa este capabil sa se adapteze oricarei situatii „-Muiere nesocotita! Striga Lapusneanul sarind drept in picioare, si mana lui, prin deprindere, se razama pe junghiul din cingatoarea sa; dar indata stapanindu-se se pleca, ridicand pe Ruxandra de jos…”, de asemenea isi iese din fire cand isi da seama ca si-a pierdut puterea domneasca ii jigneste pe cei din jur si chiar arunca cu potcapul intr-unul din calugari.
Sus In jos
 
Alexandru Lapusneanu -Caracterizare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Alexandru cel Bun

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
BestForumSoft :: Diverse :: Educatie :: Referate :: Romana-
Mergi direct la: